www.magyarvadfotosok.hupont.hu

Egy weblap azoknak, akik szeretik a természetet, és azoknak, akik megörökítik a pillanat varázsát.

Hazánkban rovarevő emlősök széles kavalkádját találjuk földön és a levegőben egyaránt. A Denevéreket ennek ellenére kihagyom. Ennek oka az, hogy csak éjszaka láthatóak, többnyire, és gyorsan mozognak. A Vakondokot pedig életmódja miatt hagyom ki, hisz a föld alatt éli le élete majdnem minden napját.  Két fajt emelnék ki a sok közül, ezek a legelterjedtebbek.

Keleti Sün (Erinaceus concolor)

sun.jpg

tuskebloki_hadmuvelet_019.jpg

sunkolyok.jpg

A Keleti sün az egyik legismertebb állat hazánkban, kedvence gyereknek és felnőttnek egyaránt. Sokan telepítik kertjükbe e kedves állatot Európa szerte, sokszor magától is megtelepszik. Főleg erdei vad, de a városban is megél, ahol gyakra válik a forgalom áldozatává. 20-30 cm hossszú, ebből kurta farka mindössze 3 cm. Testét összenőtt szőrszálakból álló tüskék ezrei borítják, amik a fiataloknál még puhák, nehogy szüléskor feksértsék a szülőcsatornát, de pár óra alatt megkeményednek. Torka és melle többnyire fehér, ellentétben az Európai és a Mediterrán sünével. Fülei is rövidek. Éjjel jár táplálék után, főleg csigákat, földigilisztákat, rovarokat, egyéb gerincteleneket fogyaszt. Emellett gyakran fogyaszt lehullott gyümölcsöt, tojást és esetenként madarakat is. Néha a mérgeskígyókkal is birokra kel, tüskéi védelmében bízva, és rendszerint ő nyer. A fején a szem felett van egy keskeny, tüskementes sáv. Veszély esetén összegömbölyödik, tüskéi felmerednek, morgó hangot hallat. Ilyenkor csak a Róka és a Borz próbálkozik meg elejtésével, bár ez előbbinek ritkán sikerül. Tüskéi feketék, a hegyük fehér, bár ez nem mindíg látszik, hisz az avarszinten él, gyakran sáros. Évente akár két, legfeljebb 6 utódból álló almot hoz a világra. Nappal ritkán mozog, még a fogságban élő példányok is. A nappalt üregekben vagy felhalmozott levelek közt, összegömbölyödve töltik.  Északon téli álmot alszanak, délen néha kimozdul, ha enyhe a tél. Lábnyoma ritkán látszik az avar miatt, a mellső legfeljebb 2,5 cm-es, látszik az 5 ujj nyoma, emellett egy nagy és 4 kissebb talppárna lenyomata. A hátsó láb nyoma 3 cm-es, keskenyebb, itt egy nagyobb, egy közepes és két kissebb talpárana nyoma látszik. Hulletéke csúcsos, hengeres, legfeljebb 4 cm hosszú.

Kedvelt fotótéma. Legjobb esélyünk a háznál tartott sünöknél van. Járjunk naplemente után az erdő vagy a városi park szélén halkan, ha rezzenést hallunk, siessünk oda, valószínűleg egy sün lesz az. Vakuval is próbálkozhatunk, de jobb, ha "magunkhoz vesszük", és megvilágított helyre visszük, vagy nappal engedjük szabadon. Így készültek a fenti képek is. Kertünkbe telepítve elfogadhatja a tejet is, de saját tapasztalat alapján akár a SPORT szeletet is megeszi! Csak a miheztartás végett, nem én adtam neki. Nekem sincs sünöm, bár szeretnék egyet, de ritkán vagyok otthon, nem tudnék neki mindent biztosítani. Tartása nagy felelősség.

Mezei Cickány (Cricidura leucodon)

 cickany.jpg

Hazánkban elterjedt ez a kisméretű rovarevő, főként az Alföldön, ahol ritkán látni kis mérete és elképesztő fürgesége miatt. Figai fehérek, fülei is jól kivehetőek. Bundája a hátán szürkésbarna, a hasa, nyaka és a fej alja a száj alatt sárgásfehér. A bunda tapintása bársonyos. A színezet a zömök farkon is fojtatódik. A lábnyomok nehezen észrevehetőek, az állat kis súllya miatt nem túl mélyek.  Évente akár 2-4, 3-9 fős almot is produkálhatnak. Főleg rovarokkal és más gerinctelenekkel, pl. földigilisztával táplálkozik. A mellső nyomok 1 cm-esek, az 5 ujj nyomán egy-egy, a talpon 6 párna nyoma látszik, a hátsó nyomok 1,3 cm-esek, keskenyebbek, a párnák hasonlóan helyezkednek el, de 4 elől, 2 hátul van, nem egyenletesen elszórva, mint az elsőn. Hullatéka több, hengeres darabból áll, nem kupacba rakja, 5 mm-es, mindkét vége hegyes.

Más cickányfajokkal könnyen összetéveszthető, ezért legyen nálunk jó határozókönyv. Álltalában akkor látható, ha átfut az úton. Az én nem túl éles képem egy olyan cickányt ábrázol, amit a krumplisvödörben hoztam fel a pincéből. Jó példa arra, amit a Makro módról írtam a "Fényképezésről" menüpontban. A pincében jól megél a gerincteleneken, jó esélyel megtaláljuk. Nem biztos, hogy Mezei Cickány.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 19
Tegnapi: 8
Heti: 55
Havi: 183
Össz.: 164 151

Látogatottság növelés
Oldal: Rovarevő emlősök
www.magyarvadfotosok.hupont.hu - © 2008 - 2024 - magyarvadfotosok.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »