www.magyarvadfotosok.hupont.hu

Egy weblap azoknak, akik szeretik a természetet, és azoknak, akik megörökítik a pillanat varázsát.

A Nyulak eredetileg a rágcsálók közé lettek besorolva, de manapság úgy gondolják, sok a különbség, ezért létrehozták számukra a Nyúlalkatúak (Lagomorpha) rendjét. A Rágcsálók (Rodentia) rendjének számtalan faját megtalálhatjuk hazánkban, én csak egyet emelek ki a sok közül, mert ez a legnépszerűbb.

Mezei Nyúl (Lepus europeus)

mezei_nyul.jpg

dscf2442.jpg

A Mezei nyúl az egyik legismertebbállatunk, de nem a házinyúl őse. Európa szerte elterjedt fajról van szó, Spanyolország kivételével szinte mindenütt előfordul. Füle hosszú, hátsó lábai hosszabbak és erőteljesebbek, mint a melsők. A fiatalok (nyúlfióka) füle rövidebb, színük kicsit fakóbb. A felnőttek barnás színűek, ami kitűnően rejti őket a amagas fűben. Fülük hegye fekete, farkát futáskor laposan tartja. A farka 7-10 cm hosszú, fehér, a felső fele viszont fekete. Szinte bármelyik napszakban látható. Akár 70 cm-esre is megnő. Állománya hanyatlásnak indult a Nagytáblás mezőgazdasági művelés hatására. Fogságban nehezen tartható. Vadászok számára kedvelt vad, sörétes fegverrel hajtásban vadásszák. Futva rövid távon akár az elképesztó 75 km/órás sebességet is elérheti. Ha megzavarják, soha nem megy egyenesen a vackára, hanem cikkcakban halad. Territoriális állat, néha akkor is visszafordul a területe határán, ha éppen üldözik. Sok ellensége van, vadásszák a különböző ragadozó madarak, a Róka és a Sakál, valamint a kóbor Kutyák is. Lágyszárú növényeket, gabonát és fűféléket, hajtásokat és kérget is fogyaszt. Március-Áprilisban párzanak. Évente akár 3, 4 fős almot is produkálhatnak. Innen a mondás: szapora mint a nyúl. Az almok rendszerint Februártól Októberig jönnek világra. Vacka a föld felett van. A melsső lábak nyoma 5 cm hosszú, a hátsók keskenyebbek, de háromszor olyan hosszúak. Csapása jellegzetes, a nyomok "Y" formát mutatnak. Hullatéka 1 cm-es bogyókból álló kupac. Nappali pihenőhelyén látható a letaposott fű. Csemeték alacsonyan lerágott kérge főleg télen utal a Mezei Nyúl jelenlétére.

Gyakori vad, gyakran csak akkor menekül, ha már csak pár centire vagyunk búvóhelyétől. Nehéz észrevenni. Első képem egy élőnyúlbefogás alkalmával készült.

Üregi Nyúl (Oryctolagus cuniculus)

uregi_nyul_1.jpg

uregi_nyul.jpg

Az Üregi nyúl a házinyúl őse, könnyen kereszteződnek. Kissebb termetű a Mezei nyúlnál. Erdedeti hazája Spanyolország és Észak Afrika egy része, de a betelepítések hatására széles köben elterjedt, még Ausztráliában is nagy szábn fellelhető. A hímek 40-45 cm hosszúak, a nőstények valamivel kissebbek, de ez nehezen megállapítható a vadonban. Teste általában 2 kg körüli súllyú. Teste nagy része szűrke, a tarkón alig kivehető barna, háromszögletű folt található. A fül hegye is barna, a farok felső oldala a mezi nyúlhoz hasonlóan fekete. Füle és hátsó lábai sokkal rövidebbek, mint a mezei nyúl esetében. Sokkal jobban kedveli a társaságot, így rokonával ellentétben nagyobb közönségekben él, így a ragadozókat is hamarabb észlelhetik. Szigorú hierarchia jellemzi a csoportokat, a legerősebb hím tartja a legnagyobb háremet. Jobban szereti a dombvidékeket, ott is a homokos talajt, ahol könnyebben alakítja ki üregeit, melyről a nevét is kapta. Ürege mélyebben kiszélesedik. Szinte bárhol megtalálható, parkokban, vasúti töltések, farakások alatt is megél, ha nem jó a talaj az üreg elkészítéséhez. Főleg éjjel aktív, de esős időben nem szeretnek előbújni otthonukból. Üldözői elől mindíg cikkcakban menekül, akár a mezei nyúl, és ahhoz hasonlóan látómezeje 360 fokos, ha két lábra emelkedve kémleli a vidéket. Ha veszélyt érez, hátsó lábával dobolva jelzi azt társinak. Vegetáriánus, de nem válogatós, a fűféléktől kezdve a gabonaféléken át a fakéregig bármit elfogyaszt, gyakran komoly károkat okozva a csemetékben és a vetésben. Már 4-5 hónapos korukban ivarérettek, és akár évi 25-30 utódot is felnevelhetnek évente, innen ered a híres mondás is, mely szerint: szapora, mint a nyúl. Sok állat vadászik rá, de ébersége miatt csak a fiatalok és a beteg, elgyengült állatok vannak igazi veszéjben. Hátsó lábainak nyoma 8 cm, a melsőké 3 cm, jellegzetes, Y alakot formáznak, melynek hossza az állat sebességétől függ. Hullatéka 1 cm-es bogyókból álló, szabálytalan kupac.

Éberségét nehéz kijátszani, így fotózása igazi kihívás lehet. Az én képeim a Természettudományi múzeumban készültek.

Közönséges Erdeimókus (Sciurus vulgaris)

Folytatom...

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 4
Heti: 2
Havi: 52
Össz.: 161 921

Látogatottság növelés
Oldal: Nyulak és rágcsálók
www.magyarvadfotosok.hupont.hu - © 2008 - 2024 - magyarvadfotosok.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »